מאת: חני חובל.

מטפלת מוסמכת ברפואה סינית ומנהלת קליניקת 'תמורה' בתל אביב

 

פעמים רבות פונים אלי פציינטים ושואלים "תוך כמה זמן אני רואה שיפור?" או "כמה טיפולים צריך כדי שבעיית המיגרנה / שינה / חרדה – תיפתר?"

אקדים ואומר שלפי הפילוסופיה העומדת מאחורי הרפואה הסינית – אין תשובה נכונה לשאלה כזו (מקווה שבהמשך תבינו מדוע). אך לדעתי – השאלה היותר מעניינת היא מה גורם לפציינט לשאול זאת? מה גורם לו לחשוב שאכן ניתן לדעת בדיוק מתי תיפתר הבעיה?

אין בכוונתי לבטל את לגיטימיות השאלה. הרי המטרה הסופית היא לפתור את הבעיה בגינה הפציינט הגיע לקליניקה ואין זה אלא מתבקש לרצות להבין לתוך מה נכנסים וכמה טיפולים נדרשים עד לפתרון המיוחל – בייחוד בעידן כמו שלנו בו כתבה עם כותרת כמו "איך ל..  ב- 10 צעדים" תגרוף הרבה יותר התעניינות ו'קליק-בייטס', כאשר המסר הוא שלא נצטרך לעשות עוד שום דבר לפני הצעד הראשון או אחרי הצעד העשירי.

זהו הרצון המידי שלנו. להשיג הבנה מהירה ופשטנית המתבססת על כמות, גודל ו'דד ליין' של הטיפול. אז למה זה בעייתי אתם שואלים?

נצא מנקודת הנחה שכולנו נרצה להימנע מטיפול שהוא 'כיבוי שרפה' או 'טיפול סימפטומטי' בלע"ז, שיחזיק מעמד לזמן קצר. אם כן – המטרה אליה נחתור יהיה טיפול ממוקד ויסודי שיטפל בגורם שיצר את הבעיה מלכתחילה. רק כך נוכל לדעת שעשינו הכול כדי להוביל לשיפור ארוך-טווח ולוודא שהגברת לא הולכת לחזור שוב בשינוי אדרת מהדלת האחורית.
הרפואה הסינית מתייחסת למחלה כאל ביטוי חיצוני להתערערות  של מערכת פנימית ועמוקה יותר שנמצאת בגוף-נפש שלנו. המטפל/ת נדרש/ת לזהות את המערכת הפגועה מבין כל השאר ולטפל בה ובכך להבטיח שהריפוי והשינוי יהיו אמתיים ויציבים.

פציינט ששואל "תוך כמה זמן רואים תוצאות?", כמוהו כמי שמשקיף על העולם במשקפי דו-ממד שנותנים תמונה פשטנית מזווית אחת. זווית זו מאפשרת להתבונן באובייקט, לבודד אותו מהכלל ולנתח את התנהגותו כפרט בפני עצמו.

הגישה העומדת בבסיס הרפואה הסינית, לעומת זאת, היא רב-ממדית או בשמה המוכר יותר ראיה 'הוליסטית', הבוחנת את הדברים מזווית רחבה. היא מתבוננת בעולם כמכלול של פרטים המושפעים אחד מהשני ומה שמקיים אותם ויוצר את האופן שבו הם מתבטאים החוצה זה המתח והקשר הדינמי ביניהם.

עקרון פילוסופי זה אינו משקף רק את הלך רוחו ופעולתו של היקום אלא גם את האופן שבו אנו רואים את הגוף, בוחנים את מחלותיו ובוחרים את הדרך לטפל בו.

כל אדם נושא מטען שונה במהותו, במחשבתו ובפועלו האחד מהשני. שונות זו מושפעת משני גורמים עיקריים:

  1. גורמים שאינם תחת שליטתנו כמו גנטיקה וחוויות – עבר.
  2. גורמים שתחת שליטתנו כגון אורח – חיים, תזונה ותחזוקה שוטפת.

לכן, אין זה הגיוני לדמות מחלה או בעיה מסוימת אצל אדם אחד למחלה עם אותם סימפטומים אצל אדם אחר. הרי כל אדם הוא עולם ומלואו המושפע מהסובב אותו באופן שונה ומקיים אינטראקציה ייחודית שהיא רק שלו עם הסביבה.
לדוגמה – אם אדון כהן וגברת לוי סובלים שניהם ממיגרנה לא בהכרח שהגורם להופעת המיגרנה נובע אצל שניהם מאותה סיבה. למרות שהביטוי הפיזי זהה, יתכן מאוד שהגורמים במערכות הגוף שהובילו לאותו ביטוי פיזי יהיו שונים וכתוצאה מכך, גם אופן הטיפול וקצב ההחלמה יהיו גם הם שונים אצל כל אחד מהם.

עכשיו קצת יותר מובן המבט של המטפל/ת שלכם כששאלתם "תוך כמה זמן תרגישו יותר טוב?!"

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *