הזווית המדעית של הרפואה הסינית


רפואה סינית בעולם מערבי

עורכים: צוות קליניקת תמורה.

רפואה סינית הינה מינוח המגדיר קשת רחבה של פרקטיקות רפואיות, המבוססות על רעיון תיאורטי משותף שנעשה בהם שימוש בסין, במשך למעלה מ- 2000 שנים. (על ההיסטוריה והגישות השונות תוכלו לקרוא בהרחבה בויקיפדיה). הרעיון התיאורטי אומר שהאדם מהווה חלק אינטגרלי מהטבע ולכן תלוי בשינויים שהטבע עובר ולכן ישנה משמעות גדולה למעבר בין עונות השנה, מחזור היום והלילה ועוד. סינרגיה משותפת בין הטבע לאדם תביא את הגוף והנפש שלנו למצב מאוזן = גוף בריא. מחלה המתבטאת באופן פיזיולוגי או נפשי, מהווה הפרעה לאותה סינרגיה אליה אנו שואפים, ומאותתת לנו שהופר האיזון ושעלינו לטפל בעצמנו ולהשיבו.

הרפואה הסינית הינה מהרפואות העתיקות בעולם אך בעשורים האחרונים, ככל שהעולם המערבי והמדעי נחשף לרפואה הסינית ולטכניקות השונות שלה, בעיקר דיקור סיני וצמחי המרפא, וככל שהפופולריות של השימוש בה מתגברת בקרב יותר ויותר אנשים בעולם המערבי, מתבצעים נסיונות רבים לחקור את התיאוריות העומדות בבסיס טכניקות הריפוי בכלים אקדמיים ואת הצלחת הטכניקות הרפואיות הסיניות בניסויים מדעיים. בעמוד זה יוצג ריכוז של הפניות למחקרים מהסוג הראשון או השני, כפי שהתפרסמו באמצעי המדיה השונים. זהו עמוד מתעדכן מעת לעת.

דיקור סיני חני חובל

דגמי נקודות דיקור מהקליניקה

על הצלחת הדיקור הסיני

דיקור סיני הוא חלק מהרפואה הסינית ונעשה בו שימוש בסין עוד לפנה"ס. מסין התפשטה תורת הדיקור לאסיה ובמאה העשרים הפכה פופולרית גם בשאר העולם. אופן הדיקור מתבצע בהחדרת סיכות דקות מאד וחד פעמיות, על גבי נק' דיקור באזורים שונים בגוף. הדיקור משפעל את המערכות הפגועות, ומסייע להן לחזור לאיזון.

אחד המחקרים המפורסמים על דיקור סיני מוצג בסרטון היוטיוב הפופולרי של ערוץ BBC הבריטי, זהו סרטון בן 7 דקות (באנגלית, עם כתוביות בעברית) המציג עבודה אקדמית ומחקרית רחבת היקף שבדקה את השפעת הדיקור הסיני על פני קבוצת מחקר. מחקרים אקדמיים נוספים מפורסמים מעת לעת במגזינים רפואיים נחשבים כשאחד הבולטים שבהם הוא האתר PubMed של הספרייה הרפואית הלאומית של ארצות הברית ובו מופיעים מאמרים רבים על ניסויים מוצלחים של יעילות הדיקור הסיני לפתרון של כאבים כרוניים, כאבי ראש, בעיות צוואר ומיגרנות. גם באתר YNET התפרסמה כבר בשנת 2006 כתבה של יפה שיר-רז ובה היא סוקרת מחקרים רבים המנסים לענות על השאלה כיצד יתכן שלעתים הדיקור הסיני מסייע יותר מהרפואה הקונבנציונלית או בלשונה של הכותבת 'כיצד מצליחה מחט זעירה, שלא מחדירה לגוף שום תרופה, לשכך כאבים, לדכא דלקות ולעזור ליולדות'. ובאותו אתר, שלוש שנים קודם, פרסמה ליאת משאט-פריזט כתבה מקיפה על הקשר בין דיקור סיני לכניסה להריון.

הדיקור הסיני יכול גם לסייע באופן עקיף כמו שמראה אלעד יצחקוב במאמר שפרסם באתר וואלה באפריל 2019 ובו הוא מסביר כיצד יודעת הרפואה הסינית לתת מענה והקלה לחולים בסרטן, לעזור להם להתחזק ולחזור לעמוד על הרגליים.

מחטים של דיקור

פח מחטי דיקור מהקליניקה

על צמחי המרפא הסיניים

צמחי המרפא (פורמולות) מהווים חלק נכבד וחשוב מהרפואה הסינית. הם כוללים חלקי צמחים, רכיבים מן החי, ומינרלים. הרפואה הסינית מסווגת את צמחי המרפא לפי תכונות כמו: טמפרמנט, טעם, פעולה, והשתייכות מרידיאנית. הצורות שבהן ניתן ליטול את הצמחים הם: במרתח, טבליות, טינקטורה – מיצוי אלכוהולי המופק מהצמח. ותכשירים המופקים מצמחים ומיועדים למריחה חיצונית.
שימוש בצמחי מרפא נמצא מאד יעיל והוכח כבעל אפקטיביות רבה לטיפול. בייחוד כאשר הוא משולב עם הדיקור. בכתבה במעריב שפורסמה בפברואר 2019 בשיתוף פעולה עם המרכז הארצי לצמחים 'ברא צמחים' בוצעה סקירה של דוגמאות למחקרים כאלה. בכתבה אחרת ממאי 2015 שפורסמה באתר עיתון הארץ על ידי רונן רוזנבלט-ניר מוצגים ממצאים מדעיים המוכיחים כי צמחי מרפא סיניים מעלים את הסיכוי להריון פי 2, עובדה שהוכחה באמצעות מטאנליזה שכללה 40 מחקרים בה הוכח גם כי השימוש בצמחים שיפר מדדי פריון כגון ביוץ ועיבוי רירית הרחם. בנושא דומה, בעיית השחלות הפוליציסטיות של נשים, פורסמה באתר וואלה בשנת 2014 כתבה של ערן חיון על הפתרון שמציעה הרפואה הסינית לתסמונת השחלות הפוליציסטיות (PCOS – Poly-cystic Ovary) המשפיעה על נשים רבות ומלווה בקושי להכנס להיריון, ובסימפטומים כמו אקנה, השמנה ושיעור יתר.

פורמולות צמחי מרפא סיניים

צמחים צמחים

בכתבה שפורסמה באתר האמריקאי CNN ביוני 2019 הוצגו תיאוריות המקשרות בין גילויים בריפוי הסרטן לרעיונות שמקורם ברפואה הסינית.